Serwis Ogłoszeniowy Przedslubny.pl
Znajdź w serwisie:
Nowość! Kalendarium przedślubne »
 
 

OPRAWA MUZYCZNA

 
 

Niewątpliwie muzyka potrafi stworzyć, jak i zburzyć nastrój, każdej ważnej chwili. Na pewno każdy z nas był w lokalu lub na imprezie, na której dobór muzyki albo powodował, że bawiliśmy się świetnie, albo zupełnie kładł nastrój na sali i nie pomagało ani towarzystwo, ani ilość wypijanego alkoholu – po prostu czuliśmy się źli i zmęczeni.

Oprawa muzyczna uroczystości zaślubin powinna być z natury rzeczy podniosła, wyjątkowa i uroczysta. W urzędzie stanu cywilnego najczęściej oprawę muzyczną zastępuje płyta z marszem Mendelsohna, czasami za dodatkową opłatą dostępne jest wykonanie „na żywo” – o szczegóły należy dopytać w konkretnym USC. Jeśli chodzi o stworzenie nastroju w kościele to mamy o wiele więcej opcji. Często kościoły oferują grę na organach, co szczególnie w starych i zabytkowych obiektach ma swój niepowtarzalny urok. Poza tym można znaleźć sporo ogłoszeń zespołów specjalizujących się w takim uatrakcyjnieniu ceremonii. Są to najczęściej chóry, kwartety smyczkowe i inne, specjalizujące się w muzyce klasycznej.

Jeśli chodzi o wesele, to tutaj największym i najważniejszym dylematem przed którym stają Państwo Młodzi jest decyzja: zespół czy DJ. Każde z wymienionych rozwiązań ma zarówno swoje wady, jak i zalety, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze, zespoły muzyczne grają na żywo i jest to niezaprzeczalna atrakcja, podczas gdy DJ odtwarza muzykę z płyt bądź komputera. Może się jednak okazać, że aranżacja proponowana przez muzyków nie bardzo nam odpowiada, a DJ posiada utwory w oryginalnej wersji, do której na pewno jesteśmy przyzwyczajeni. Decydując się więc na konkretny zespół, warto go posłuchać wcześniej na żywo, żeby zapoznać się z naszymi odczuciami w tej kwestii. Po drugie, warto mieć świadomość, że zespół robi sobie przerwy w pracy – na picie, jedzenie, odpoczynek – trudno w końcu z pełnym entuzjazmem grać i śpiewać przez nierzadko kilkanaście godzin. DJ zaś może puszczać muzykę non-stop, odpoczywając w trakcie utworów. Tak naprawdę decyzja nie jest więc łatwa.

Nie zapominajmy także, że obecnie wykonawca muzyki (niezależnie czy w postaci zespołu czy DJ-a) pełni najczęściej również rolę należącą niegdyś do wodzireja. Jeśli nie zdecydujemy się na zatrudnienie takiego animatora imprezy, jego zadania przejmie właśnie członek wynajętej przez nas kapeli lub discjockey. Z tą osobą należy wcześniej bardzo szczegółowo omówić przebieg wesela, nasze preferencje co do sposobu prowadzenia zabawy i zapowiedzi poszczególnych jej punktów. Należy na przykład uprzedzić takiego prezentera jakiego typu dowcipów nie życzymy sobie słyszeć, albo ewentualnie jakie tematy mogą być niezręczne (np. o dzieciach, jeśli wiadomo, że Państwo Młodzi ich nie planują lub nie mogą mieć), żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Prezenter nie tylko zapowie pierwszy taniec czy wniesienie weselnego tortu na salę, poprowadzi także oczepiny i będzie dbał o dobry humor naszych gości. Warto więc upewnić się czy osoba ta ma do tego odpowiednie predyspozycje i czy „nadajemy na tych samych falach”.

Oprócz muzycznej oprawy jako takiej zespół/DJ powinien zadbać o odpowiednie nagłośnienie na sali, tak by muzyka była wszędzie dobrze słyszalna, a jednocześnie nie zagłuszała rozmów. Poza tym nierzadko zajmuje się często dodatkowymi kwestiami tworzącymi nastrój wesela, takimi jak oświetlenie tzw. dyskotekowe, lasery, dymy, bańki mydlane. Warto zdecydować się na taką kompleksową obsługę, wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko będzie idealnie zsynchronizowane, zarówno z muzyką, jak i tym co aktualnie dzieje się na weselu.