Serwis Ogłoszeniowy Przedslubny.pl
Znajdź w serwisie:
Nowość! Kalendarium przedślubne »
 
 

ZAPROSZENIA I DEKORACJE ŚLUBNE

 
 

Lista gości na ślub

Gdy już mamy listę gości… Stop! Czy naprawdę już ustaliliśmy finalną listę gości? To teoretycznie banalne zadanie („no przecież goście to rodzina i znajomi!”), zaczyna się czasem komplikować w trakcie realizacji. Okazuje się bowiem, że lista rośnie lawinowo w miarę jej tworzenia, no i że nie wszystkich tych, których „wypada” zaprosić aż tak bardzo lubimy, albo, że skoro kuzynka siostry babci ze strony Pani Młodej będzie, więc jak tu nie zaprosić krewnej ze strony Pana Młodego? Czasem rodzice nalegają na zaproszenie tzw. „siódmej wody po kisielu” w postaci ciotki z Kanady, której nie widziało się na oczy. Trzeba się jakoś z tym wszystkim uporać. Uzgodnić wspólną wersję, dotyczącą tego na jakim stopniu pokrewieństwa kończy się nasze zestawienie i konsekwentnie się jej trzymać, niezależnie od nacisków rodziny. W końcu to wasze wesele i to wy musicie się czuć dobrze w towarzystwie waszych gości.

Wizja wesela

Zatem wynegocjowaliśmy już spis gości. Teraz należy pomyśleć o zaproszeniach. Generalnie wybór na rynku (podobnie ma się rzecz z wszystkim co dotyczy organizacji ślubu i wesela) jest niemal nieograniczony. Dlatego dobrą radą na początek jest by przyszli Państwo Młodzi starannie przemyśleli i przedyskutowali ogólną wizję, styl, czy też motyw przewodni imprezy, który pozwoli im ukierunkować poszukiwania i uchroni przed rozstrojem nerwowym mogącym towarzyszyć wielogodzinnym kłótniom na temat czcionki na wizytówkach ślubnych czy też składu bukietów. Warto zastanowić się więc czy chcemy wesela w stylu nowoczesnym czy też po staropolsku, skromnego i eklektycznego czy może raczej „z pompą”, wreszcie jaki kolor będzie dominował. Szczególnie to ostatnie jest istotne, gdyż pomoże uniknąć tzw. miszmaszu i spowoduje wrażenie, że całość została dokładnie przemyślania i jest spójna w każdym nawet najdrobniejszym szczególe. Motyw kolorystyczny może powtarzać się na strojach Państwa Młodych bądź świadków, w dekoracjach kwiatowych i innych, zaproszeniach, itd.

Bogatsi o wiedzę dotyczącą ogólnej wizji naszego wesela, możemy zabrać się do jej urzeczywistniania. Wracając więc do zaproszeń – oferta jest oszałamiająca i naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym można zawsze pokusić się o specjalne, zindywidualizowane projekty na zamówienie, które będą pasować formą i treścią do naszych charakterów i upodobań lub o zaproszenia w bardziej oryginalnej niż papierowa formie (np. maskotki, baloniki, kwiaty, ozdobne skrzyneczki), a nawet (wersja dla cierpliwych i kreatywnych) przygotować je własnoręcznie. Gościom weselnym przekazujemy zaproszenia, w których informujemy zarówno o ślubie, jak i weselu (wraz z informacjami dotyczącymi daty i miejsca), reszcie osób zawiadomienia, informując o dacie i miejscu zaślubin. Jeśli chodzi o ogólną zasadę zapraszania, to o ile to możliwe, czynimy to osobiście. Wysłanie zaproszenia jest oczywiście dopuszczalne jeżeli odbiorcy mieszkają na przykład w innym mieście, ale w takim przypadku warto byłoby poprzedzić list telefonem, który jest bardziej osobistą formą kontaktu. Wręczanie zaproszeń należy dobrze zaplanować i najlepiej uprzedzić zapraszane osoby o swoim przybyciu. Jest to wyjątkowa okazja i często rodzina zaprasza przyszłą Parę Młodą na pozostaniu na kawie/herbacie i słodkościach, podpytuje o plany związane z weselem – trudno więc zaplanować więcej niż jedno-dwa tego typu spotkania dziennie. Na zaproszeniu umieszczamy też prośbę o potwierdzenie przybycia i termin, do którego należy to uczynić – ułatwi nam to znacząco ustalenie ostatecznej liczby osób i sposobu ich usadzenia na sali.

A co z dekoracjami? W grę wchodzą: dekoracja kościoła (w urzędzie stanu cywilnego raczej się tego nie praktykuje, choć i tu bywają wyjątki), dekoracja auta, bukiet dla Panny Młodej i stroiki: dla Pana Młodego i ewentualnie świadków, oraz ozdobienie sali, w tym stołów.

Dekoracjami profesjonalnie zajmą się firmy dekoratorskie i kwiaciarnie, które nie tylko stworzą dla nas prawdziwe arcydzieła, ale również zajmą się ich montażem i późniejszym demontażem. Przy wyborze konkretnego wykonawcy kierujmy się zdjęciami z poprzednio obsługiwanych przez niego imprez. Najważniejszym i jednocześnie najwdzięczniejszym elementem dekoracji są zazwyczaj żywe kwiaty, a poza tym wstążki, tiul i inne elementy ozdobne, na przykład balony, świece, owoce, zboża, muszle czy też kamienie. To one tworzą atmosferę uroczystości i one zostaną uwiecznione na większości pamiątkowych fotografii, o czym warto pamiętać przy ich wyborze.